Sizi Arayalım

Endodonti

Endodonti, diş pulpası (dişin içinde damar ve sinirleri içeren canlı doku) ve dişi çevreleyen dokuların hastalıkları ile ilgilenen ve bu hastalıkların önlenmesi, teşhisi, tedavisi ve pulpa dokusu yaralanmaları üzerine odaklanan diş hekimliği dalıdır.

 Endodontinin amacı hastalarımızın doğal dişlerini mümkün olduğunca korumak ve ağızda tutmaktır. Bunun yanı sıra ciddi ağrısı ve şişliği olan hastalar için acil tedavi imkanı da sağlamaktayız.

Kliniğimizde, travma, kırık, ilerlemiş çürükler ve enfeksiyon nedeniyle diş pulpası ve çevre dokuların hasar gördüğü dişlere kök kanal tedavisi uygulamalarının yanı sıra dişin canlılığını devam ettirmeye yönelik vital pulpa tedavileri ve kökün içinde yeni bir canlı doku oluşturmayı amaçlayan rejenerasyon tedavileri de yapılmaktadır.

Yetkin akademik kadro ile hizmet verdiğimiz bölümümz, ileri teknoloji ekipmanlarla donanmış kliniklerde dijital radyografi ve dental operasyon mikroskobu yardımıyla tedavilerini sürdürmektedir. Ayrıca gerekli olduğunda, hastanemiz bünyesinde bulunan “Dental Volumetrik Tomografi” ile ileri görüntüleme tekniklerini kullanarak diş ve çevre dokuları 3-boyutlu olarak değerlendirebilmekteyiz.

Kliniğimizde verilen hizmetler

Kanal Tedavileri

Periapikal lezyonlu dişlerde kanal tedavisi uygulamaları

Diş travmaları

Vital Pulpa Tedavileri

BÖLÜM HEKİMLERİ

Uzman Sağlık Danışmanımız sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir…

Dişin iç kısmında sinir ve kan damarları içeren canlı ‘pulpa’ dokusu çeşitli nedenlerle (çürük, travma dişeti hastalığı vb.) zarar görebilir. Dolaşımı bozulmuş bu enfekte dokunun uzaklaştırılıp, diş içinde pulpa ve sinirleri barındıran kök kanalı boşluğunun temizlenerek dezenfekte edildikten sonra doku uyumlu maddelerle doldurulması işlemine ‘kanal tedavisi’ denir. Endodontik tedaviyle dişin estetik ve fonksiyon yönünden ağız içindeki işlevini sürdürmesi amaçlanır.

Kanal tedavisi dişin durumuna göre tek seansta bitirilebileceği gibi yeterli iyileşmenin sağlanabilmesi için iki veya daha fazla seansa da ihtiyaç duyulabilir. Kanal tedavisi lokal anestezi altında uygulanır, işlem sırasında ağrı olmaz. Tedavi sonrasındaki ilk birkaç günlük süreçte hassasiyet görülebilmektedir. Bunun nedeni kökün etrafındaki çevre dokudaki iyileşme sürecinin devam etmesidir. Böyle durumlarda hekiminizin önerisi doğrultusunda analjezik ve/veya antienflamatuar ilaçlarla semptomların önüne geçilebilir.

Kanal tedavisi görmüş dişlerin ömrü pek çok etkene bağlı olarak değişebilir. Endodontik tedavili dişte tedavinin ideal şartlarda tamamlanması, doğru üst restorasyon seçimi (dolgu, kaplama vb.), hastanın ağız bakımı ve genel sağlık durumu uzun dönem başarısını etkilemektedir. Buna göre uygun şartlar sağlandığında, düzenli diş hekimi kontrolleriyle hastalar kanal tedavili dişlerini çok uzun süre kullanabilirler.