Şeffaf Plak, Şeffaf Tedavi

Genetik ve çevresel faktörler diş ve çene bozukluklarının oluşmasına neden olur. Oluşan bu düzensizliklerin tedavisini gerçekleştiren bilim dalı ortodonti denir.

Ortodontik tedavi; çene ve kafa kemikleri arasındaki ilişkiyi inceleyip, mevcut problemleri saptayan, dişleri estetik görünüme kavuşturan etkili bir tedavi yöntemidir. Tel ya da şeffaf plak kullanılarak uygulanan bu tedavi yönteminde, hastalara fonksiyonel ve estetik bir çiğneme sistemi kazandırılır.

Ortodontik tedavi süreci her hasta için farklılık gösterir. Kişinin ağız, diş ve çene yapısı tedavi planının belirlenmesinde önemli rol oynar.

Unutulmamalıdır ki; şeffaf plak ya da tel tedavisinde başarı oranını etkileyen en önemli faktör düzenli hekim kontrolüdür.

 

ŞEFFAF PLAK (ALIGNER) NEDİR?

 

Şeffaf plak, genetik ya da çevresel faktörlerden kaynaklanan diş çarpıklarının ve uyumsuzluklarının tedavisinde kullanılan ortodontik bir tedavi yöntemidir. Plaklar kişiden alınan diş ölçüleri ile mevcut diş problemlerinin şiddetine uygun olarak üretilir. Plaklar ağız içinde görünmediğinden kişide estetik kaygı oluşturmaz.

 

ŞEFFAF PLAK TEDAVİSİ KİMLERE UYGULANIR?

Şeffaf plaklar, dişlerdeki çarpıklık miktarı az olan ve iskelet sisteminde herhangi bir bozukluğu olmayan kişilere uygulanır. Ancak yeni geliştirilen sistemler sayesinde çene bozuklukları ve ileri düzey diş problemleri olan kişilerde de şeffaf plak tedavisi uygulanabilmektedir.

 

ŞEFFAF PLAK TEDAVİSİ ACI VERİR Mİ?

Şeffaf plak tedavisi acısız bir yöntemdir. Ancak yeni plağa geçerken kişinin dişlerinde ufak baskılar meydana gelebilir. Bu baskılar sonucu oluşan ağrı, şeffaf plağın işlevini yerine getirdiğini ve dişlerin doğru konuma hareket ettiğini gösterir.

 

ŞEFFAF PLAK KONULMAYI ETKİLER Mİ?

Çoğu ortodontik tedavide olduğu gibi şeffaf plak tedavisinde de kişinin konuşması minimum oranda etkilenir. Ağız içerisine yerleştirilen plaklar konuşma bozukluğu ve hafif peltekliğe neden olabilir. Ancak bu durum birkaç gün sürmektedir.

ŞEFFAF PLAK TEDAVİSİNDE DİŞLERİN SALLANMASI NORMAL Mİ?

Tedavi sürecinde dişlerin sallanması normal bir durumdur. Şeffaf plaklar dişleri doğru konuma yönlendirirken, dişleri saran kemiği az miktarda eriterek hareketin başlamasını sağlar. Bu hareketlenme dişlerin doğru konuma yönlendirildiğinin belirtisidir.

 

 

ŞEFFAF PLAK KULLANIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Şeffaf plaklar ağız içerisine yerleştirildikten sonra tam ve etkili ağız bakımının yapılmasına özen gösterilmelidir. Gerek gıda seçimi, gerek ağız ve diş bakımı konusunda hekimin tavsiyelerine eksiksiz uyulmalıdır.

ŞEFFAF PLAKLAR İLE TÜM GIDALAR TÜKETİLEBİLİR Mİ?

Tedavi süresi boyunca temel kısıtlamalar yoktur. Ancak dişlere uygulanan plakların kırılmasına sebep olacak fındık, ceviz gibi sert kabuklu kuruyemişlerden ve sakız, lokum gibi plaklara yapışması muhtemel olan gıdalardan tedavi sürecinde uzak durulmalıdır.

ŞEFFAF PLAK HANGİ HASTALARA ÖNERİLMEZ?

  • Diş eti sağlığı bozuk olan,
  • Çok küçük diş boyutuna sahip olan,
  • Ciddi kemik erimeleri olan,
  • Ortognatik cerrahi hastalarına şeffaf plak tedavisi önerilmemektedir.

 

ŞEFFAF PLAK TEDAVİSİNİN AVANTAJLARI NELERDİR?

Şeffaf plaklar kişiye estetik kaygı yaşatmaz. Ayrıca ağız bakımı yapılırken ve yemek yerken kolayca çıkarılması, kişinin günlük yaşamını kolaylaştırır.

Leave a reply