Protetik Dİş Tedavisi

Ağızda eksik olan dişlerin yerine protez yapılarak hem sağlık hemde görsellik olarak kişinin ihtiyacını karşılayan diş hekimliği branşıdır.

Uzman Sağlık Danışmanımız sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir…

Estetik diş hekimliği; diş ve diş etleri üzerine yapılan çeşitli uygulamalar ile estetik görüntü, konuşma bozuklukları ve kaybedilmiş fonksiyonların iyileştirilmesidir.

Travma veya çürük sebebiyle kırılan ve renk değişimine uğrayan, çapraşık, düzensiz ve form bozukluğu olan dişlerde, diş eksikliklerinde, diş etlerindeki renk ve şekil bozukluklarında uygulanır.

Porselen laminalar, özellikle ön grup dişlerde diş dokusundan çok az veya hiç preparasyon gerektirmeden uygulanabilen restorasyonlardır. Porselenin fiziksel özelliklerinin güçlendirilmesi çok daha ince yapılabilmelerini sağlamıştır. Özel yapıştırıcılar kullanılarak yapıştırılan laminaların renk geçirgenliğinin çok iyi olması estetik olarak mükemmel sonuçlar alınmasını sağlamaktadır.

Metal destekli seramiklere göre daha estetik sonuçlar elde etmek mümkündür. Ayrıca porselenin dokularla olan uyumunun çok iyi olması yapılan restorasyonların uzun yıllar boyunca sağlıklı olarak kullanılmasına olanak sağlamaktadır.
Alt yapıda metal yerine porselen kullanılması ışık geçirgenliğine izin vermekte bu da daha estetik ve doğal protezlerin yapılmasını sağlamaktadır.
Metal destekli seramiklerin özellikle dişlerin boyun kısımlarında oluşturdukları morumsu renklenmeler engellenmiş olmaktadır.
Özellikle metal allerjisi olan bireylerde anti allerjik özelliğinden dolayı zirkonyumun kullanılması bu problemi çözecektir.

İyi yapılmış bir protez koku yapmaz. Koku yeterli ağız hijyeni olmayan hastalarda protezin bakımsızlığına bağlı olarak oluşur. Özellikle köprü gövdelerinin alt kısımları çok iyi temizlenmelidir. Köprü ayaklarının çevresindeki diş etlerinde şişme ve kanama varsa mutlaka diş hekimine başvurulmalıdır.

İmplantlar, doğal dişlere alternatif olarak kullanılabilecek en iyi materyallerdir. Klasik köprü ve damak protezlerine göre daha estetik, fonksiyon ve fonetik özellikler sunmaktadır. Sabit protezlerde özellikle tek diş eksikliklerinde komşu dişlerin preparasyonlarına gerek kalmadan eksikliğin kapatılabilmesi, fazla diş kaybının olduğu durumlarda hareketli protez yerine sabit protez yapılabilmesi en önemli avantajlarıdır. Bunun yanında total protezlerin en büyük dezavantajı olan protez oynaması da engellenmiş olmaktadır.

İmplantın başarısında uygun kemik bulunması en önemli faktörlerden biridir. Yine de gelişen tekniklerle beraber sinus (lift) kaldırma ve kemik ekme (ögmentasyon) gibi operasyonlarla bir çok vakada rahatlıkla implant uygulaması yapılabilmektedir.

İmplantlar titanyum, zirkonyum gibi alaşımlardan yapılabileceği gibi zirkon gibi seramik materyalinden de yapılabilir. Bütün bu materyallerin ortak özelliği vücut tarafından yabancı madde olarak görülmemeleridir. Vücut bu materyallere karşı antijen üretmemektedir. Yani implantın vücut tarafından kabul edilmemesi gibi bir şey söz konusu değildir.

Kroşeler dişleri çürütmezler. Kroşelerin diş üzerinde oluşturdukları tutucu alanlar daha fazla gıda birikmesine neden olmaktadır. Yetersiz ağız hijyeni ile beraber özellikle bu alanlarda diş çürümeleri ve diş eti rahatsızlıkları oluşmaktadır. Bu alanların iyi temizlenmesiyle bu tür problemlerle karşılaşılmaz.

Hareketli protezler her yemekten sonra mutlaka çıkartılmalı ve üzerindeki gıda artıkları su altında temizlenmeli ve ağız su ile çalkalanmalıdır.
Gün sonunda sıvı temzileyici bir ajanla beraber fırça kullanarak temizlenmelidir.
Protez temizleyici özel efervesan tabletler günlük olarak kullanılmalıdır.
Protezler kesinlikle çamaşır suyu gibi çözücü içeren sıvılar içine konmamalıdır bunlar protezin yapısını bozarak hem kırılganlığını arttırmakta hem de yüzeyini pürüzlendirerek daha fazla kirlenmesine neden olmaktadır.

Kemik desteği az olan protezlerde protez yapıştırıcıları kullanılabilir. Her akşam temizlenip her sabah yeni yapıştırıcı uygulandığında kullanılmasında hiçbir sakınca yoktur.

Tat duyusu tamamen dil ile alakalıdır. Damağın tat almayla hiç bir alakası yoktur.

Üst protezlere oranla alt protezlere alışmak daha zordur. Dil alt protezin oynamasına neden olmaktadır. Dil, dudak ve yanağın ısırılması normaldir. Yemeklerle beraber alınacak sıvı, gıdaların yumuşamasına ve çiğneme işleminin daha rahat olmasını sağlayacaktır.