İmplant Tedavisi ile Gülüşünüzü Tamamlayın

Çeşitli nedenlerden dolayı doğal dişlerde kayıplar ve eksiklikler meydana gelebilir. Dental İmplant çürük, kırılma ve travma gibi nedenlerle kaybedilmiş olan doğal dişlerin, çene kemiğine uyumlu yapay diş kökleri ile tedavi edilme işlemine denir. İmplant tedavisinde kişiye kişiselleştirilmiş bir tedavi planı oluşturulur.

 

Detaylı ağız içi ve radyolojik muayene sonrasında hekim tarafından belirlenmiş uygun kemik bölgelerine lokal anestezi altında yuvalar açılır. 3-6 ay arasında kemiğe kaynaması beklenen implantın ikinci aşamasında, implantın üzerine gelecek olan porselenler yerleştirilir. Dental İmplant tedavisi cerrahi bir işlem olduğundan kullanılacak olan malzemenin kalitesi, operasyonun başarısı ile yakından ilgilidir.

 

DENTAL İMPLANT NEDİR?

Dental İmplant travma, çürük, periodontal ve endodontik nedenlerle eksilen dişlerin bütünlüğünü sağlamak için çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökleridir.

DENTAL İMPLANT HANGİ DURUMLARDA UYGULANIR?

Çeşitli nedenlerden dolayı diş kayıpları kişide etkin çiğneme, çene eklem problemleri, konuşma bozuklukları gibi estetik ve fonksiyonel açıdan birçok sorun meydana getirir.

Bu nedenle tek ya da tüm dişlerini kaybeden kişilere rahatlıkla dental implant tedavisi uygulanabilir.

 

DENTAL İMPLANT TEDAVİSİ HERKESE UYGULANABİLİR Mİ?

Dental İmplant tedavisi kemik gelişimini tamamlamış ve yeterli kemik hacmine sahip olan kişilere uygulanabilir. Yeterli kemik hacmine sahip olmayan kişilere gerekli ogmentasyon yöntemi uygulanarak kemik hacmi kazandırılır.

Ancak kronik rahatsızlıklar ve ilaç bağımlılığı gibi faktörler implant tedavisini engelleyebilir. Bu nedenle tedavi öncesinde mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.

DENTAL İMPLANT TEDAVİ SÜRESİ NE KADARDIR?

Dental diş implantı protetik ve cerrahi olmak üzere iki basamak şeklinde gerçekleştirilir. Bu süre uygulanacak hasta ve tedaviye göre değişkenlik gösterir.

Ortalama 3-9 ay arasında tamamlanan tedavi sürecinde, hastanın çene kemiğinin oluşması ve iyileşmesi beklenir.

 

İMPLANT TEDAVİSİ SIRASINDA AĞRI HİSSEDİLİR Mİ?

Dental implant sanılanın aksine rahat ve konforlu bir yöntemdir. İşlem gerçekleştirilirken lokal anestezi kullanıldığından kişi operasyon sırasında ağrı ve acı hissetmez.

 

İMPLANT TEDAVİSİNDEN SONRA HASTANEDE YATIŞ YAPILIR MI?

İmplant gün içerisinde, yatış gerekmeden gerçekleştirilen bir müdahaledir. Kişi cerrahi müdahaleden sonra hemen taburcu edilir.

 

İMPLANT TEDAVİSİNİN YAN ETKİLERİ VAR MIDIR?

İmplant tedavisi, alanında uzman diş hekimleri tarafından hijyenik koşullar altında uygulanmalıdır. Uygun şartlarda yapılmayan implant tedavisi çene kemiğinin direncini düşürerek kaçınılmaz yan etkiler doğurabilir.

DENTAL İMPLANTLARIN ÖMRÜ VAR MIDIR?

Her tedavide olduğu gibi implantların da ömrünü kişinin kullanım koşulları belirler. Ağız ve diş sağlığına yeterince önem verilmemesi ve sigara tüketimi, implantların ömrünü kısaltarak, kişinin yaşam kalitesini düşürür.

 

Leave a reply